Wyszukaj podróż

Kraj Kategoria

wycieczki kolejowe

Szwajcaria - Na szynach wśród alpejskich krajobrazów

Wiadukty, tunele, lodowce i winnice. Bajeczna podróż niezwykłym pociągiem. Podróż do marze? dzieci?stwa. Jedyna trasa kolejowa przez Alpy z północy na południe. Wjazd kolejką kabinową w Chamonix - Mont Blanc. Znacie kogoś, kto nie bawił się jako dziecko kolejką ? Szwajcaria koleją stoi (oczywiście poza wspaniałymi trasami narciarskimi). Szwajcarska punktualność i jakość sprawdza się również w odniesieniu do pociągów. A nie są to zwykłe pociągi - Bernina Express - od lipca 2008 r. na liście światowego dziedzictwa UNESCO jako synteza techniki, kultury i przyrody, Centovalli i Golden PassLine to prawdziwa przygoda na szynach. Panoramiczne wagony zapewniają fascynujące widoki na Alpy, komfortowe przedziały to gwarancja wygodnej podróży, a personel pozostający zawsze do usług zatroszczy się o kulinarne doznania. Pociąg przemierza malownicze zakątki Szwajcarii, wspina się na niewyobrażalnie wysokie mosty i pokonuje tunele. Kolejnych wraże? dostarczy Mont Blanc i wizyta we Włoszech nad jeziorem Lago di Como. Jest w tej podróży coś nostalgicznego i romantycznego. ?ączy przyrodę z kulturą. Przeżyj to sam. Jedna podróż a kilka pór roku.

Program

1. dzień         Wylot z Polski. Luzerna

 

Przylot na lotnisko w Zurychu. Przejazd autokarem (lub pociągiem) do Lucerny.

Miniaturka całej Szwajcarii - typowa miejska zabudowa, miasto, jezioro i góry.

Wieczorny spacer to okazja do bliższego poznania charme tegoż miasta.

Co łączy Thorvaldsena, duńskiego rzeźbiarza z Polską i Szwajcarią ... pomniki - w Warszawie księcia Józefa Poniatowskiego i Kopernika, a w Lucernie najsmutniejszy pomnik świata przedstawiający umierającego lwa. Nocleg i kolacja w hotelu w okolicy Luzerny. 60 km. (kolacja)

 

2. dzień         Złota Przełęcz. GoldenPassLine

Pierwsza z długo wyczekiwanych podróży pociągiem przez Alpy Szwajcarii to GoldenPassLine. Trasa wiedzie do Montreux i oczarowuje wyjątkowo pięknymi krajobrazami. Siedząc w wygodnym przedziale stajemy się świadkiem spektaklu z głównym udziałem słynnych czterotysięczników Eiger, Mönch, Jungfrau, ośmiu jezior i zapierających dech w piersiach widoków. Wreszcie nad jez. Genewskim pojawiają się winnice. W Montreux, gdzie widać już francuskie wpływy, przebywali Charlie Chaplin, Freddie Mercury. Kolacja i nocleg w Martigny. Kolej 6 h 18 min, autokar 45 km.

(śniadanie, kolacja)

 

3. dzień         Mont Blanc

Chamonix, francuskie miasto u stóp najwyższego szczytu w Europie. Okazja do wjazdu kabinową kolejką linową Aiguelle du Midi na wysokość 2317 m lub nawet 3777 m, skąd roztacza się imponująca panorama na  Mont Blanc (dopłata, dla chętnych dokonamy wcześniejszej rezerwacji ). Lekka wędrówka uzupełni wrażenia o bliski kontakt z przyrodą. Przerwa na obiad w tradycyjnej górskiej karczmie. Powrót do Martigny, czas na zwiedzanie miasta i winiarni (okazja do degustacji lokalnego wina np. Fendant) lub gorzelni, gdzie produkowane są słynne brandy z gruszek William (w zależności co będzie otwarte i dostępne, ewentualny wstęp płatny na miejscu). Degustacji tego trunku trudno odmówić. Kolacja ze specjałami lokalnej kuchni w hotelu. Pociąg 90 km.

(śniadanie, kolacja)

 

4. dzień         Kolej Centovalli: Domodossola – Locarno

Po śniadaniu opuszczamy Martigny i wyjeżdżamy do włoskiego miasta Domodosolla.
Przejazd nowoczesnym widokowym pociągiem kolei Centovalli z Domodossola do Locarno. Trasa wiedzie przez malownicze doliny, wzdłuż głębokich przepaści i skalnych uskoków. Z okien pociągu można podziwiać widoki i bogatą roślinność zmienną jak pory roku, co czyni tę podróż różnorodną i fascynującą. W Locarno poczujemy śródziemnomorski klimat tego położonego nad jeziorem Maggiore kurortu, który wpisał się też na karty historii traktatem  z 1925 r. Czas na spacer, pobyt w mieście. Następnie z Locarno transfer do hotelu w Lugano. Kolej 1 h 42 min, autokar 160 km.

(śniadanie, kolacja)

 

5. dzień         Bernina Express - koleją z Włoch do Szwajcarii                   

Przejazd autokarem widokową trasą z Lugano do włoskiego Tirano (ok. 1 godz. przerwa na lunch). Następnie trasę Tirano - Chur przemierzamy słynnym Bernina Express. Pociąg legenda od 1913 r., jak mówią miejscowi, "łączy zimną północ z ciepłym południem i dotyka przy tym nieba". Pociąg jedzie z malowniczego włoskiego Tirano w regionie Veltlin, o klimacie południa, przez przełęcz Bernina (2 253 m ), gdzie z kolei panuje wieczna zmarzlina, do Chur - najstarszego miasta w Szwajcarii. Jest to zarazem jedna z najbardziej stromych tras kolejowych na świecie, którą pociąg pokonuje bez zębatek. Drogę urozmaica 196 mostów, 55 tuneli ! Praca ludzkich rąk, krajobraz kulturalny i przyrodniczy regionu, tak charakterystyczny dla Szwajcarii, zostały docenione  -  linia kolejowa Bernina znalazła się na liście światowego dziedzictwa UNESCO. Kolej łączy kultury, krajobrazy i ludzi. Na otwartej przestrzeni architektura to wiadukty i tunele, w miastach i wsiach budynki dworców. Całość tworzy harmonię z krajobrazem, przyrodą i kulturą. Zadziwiające jest, że ta infrastruktura kolejowa nie pełni tylko swojej dosłownej roli - transportowej, jest czymś więcej - stanowi swoiste dzieło sztuki użytkowej, zabytek kultury.  Kolacja i nocleg w hotelu w Chur. Kolej 4 h 14 min, autokar 140 km.

(śniadanie, kolacja)

 

6. dzień                     Wylot do Polski

Z hotelu transfer na lotnisko w Zurychu (autokar lub pociąg, 70 km) i odlot do Polski. (śniadanie)

Cena

Świadczenia zawarte w cenie:

 • 1 nocleg w hotelu 3*** w Lucernie (lub okolicy)
 • 2 noclegi w hotelu 3*** w Martigny
 • 1 nocleg w hotelu 3*** w Lugano
 • 1 nocleg w hotelu 3*** w Chur
 • 5 x śniadanie w formie bufetu
 • 5 x obiadokolacja, w tym kolacja ze specjałami regionalnej kuchni w Martigny z winem
 • transfery komfortowym autokarem z klimatyzacją (lub zamiennie przejazdy pociągiem 2. klasa)
 • pilot na całej trasie j. polski
 • zwiedzanie Luzerny z lokalnym przewodnikiem
 • bilety i rezerwacja miejsc na przejazdy koleją zgodnie z programem w 2. klasie :
  pociągi Golden PassLine, Centovalli, Bernina Express
 • koszty wstępów do odwiedzanych obiektów (z wyjątkiem tych, gdzie zaznaczono fakultatywne zwiedzanie i dopłatę)
 • ubezpieczenie KL i NW

Terminy 2018

dowolny, wg własnego wyboru
na zapytanie od 2 osób

Cena

od 4900 zł / osoba

Cena nie zawiera:

Przelot Warszawa - Zurych - Warszawa ok. 800 zł - cena biletu zależy od momentu dokonania rezerwacji.

Lot optymalny dla tej wycieczki (Lot / Swiss)

14.40 - 16.35   Warszawa - Zurych (Swiss Air)

17.15 - 19.10   Zurych - Warszawa

Alternatywnie uczestnicy mogą dojechać samodzielnie samochodem do Zurychu lub Luzerny.

Koszty dodatkowe atrakcji / wstępów : kolejka w Chamonix na oglądanie panoramy Mont Blanc (50 eur - wjazd i zjazd).

 

Zapytanie