Wyszukaj podróż

Kraj Kategoria

wycieczki kolejowe

Registan - Jedwabny Szlak

Wycieczka specjalnym pociągiem przybliży Ci różne kultury legendarnego jedwabnego szlaku. Podczas wygodnej podróży kolejowej dotrzesz do miejsc rzadko odwiedzanych, których brakuje na typowej trasie turystycznej. Podróż zaczyna się w Ałmaty. Następnie pociąg jedzie do Turkestanu, gdzie zobaczysz piękne zabytki timurskiej architektury. Dalej docieramy pociągiem do Uzbekistanu. Zwiedzamy stolicę Taszkient, którego tradycja i kultura zapewniły mu miejsce na liście UNESCO. W Shahrizabz przypomnimy sobie historię okrutnego księcia mongolskiego Tamerlana, w Samarkandzie, położonej na styku kultur zachwyca Registan - najważniejszy plac w mieście, z doskonale zachowanymi medresami. W oazie Chiwa ożywają bajki 1001 nocy, a Buchara zachwyca Starym Miastem, jednym z najcenniejszych zespołów architektury islamu środkowej Azji obejmującym około 140 obiektów. Wreszcie na szlaku pojawia się Aszhabad, nowoczesna stolica Turkmenistanu.

Program

Główne atrakcje

 

zabytki z listy Światowego Dziedzictwa UNESCO

·         Mauzoleum Khoja Ahmed Yasawi w Turkestanie

·         Stare Miasto w Bucharze

·         Samarkanda

·         Stare Miasto Shahrizabz - miejsce urodzin Tamerlana

·         Itchan Kala - oaza i fortyfikacja w Chiwie

·         ruiny starożytnego miasta Merw

·         Nisa - dawne królewskie miasto partyjskiej dynastii Arsakidów

·         region Boysun w Uzbekistanie

 

stolice

·         Aszhabad - najnowocześniejsze miasto Azji Środkowej

·         Taszkient - kulturalne centrum Azji Środkowej

 

miejsca o znaczeniu historycznym

·         Registan - najpiękniejszy plac Orientu

·         planetarium Ulug Beg

·         mazuoleum Saminidów i Emira Gur

·         twierdza Ark

·         wykopaliska i muzeum Afrosiab

 

wrażenia i życie codzienne

 • regionalne kolacje i foklor
 • obiad w pałacu Emira
 • wizyta i gościna u uzbeckich rodzin
 • piknik na pustyni
 • zwiedzanie manufaktur dywanów, jedwabiu, papieru

 

 

przyroda

 • pustynia Kara-kum i Kyzył-kum
 • masyw górski Tien-Shan

 

 

 

1. Dzień         Przylot do Ałmaty
Przylot późnym wieczorem lub w godzinach rannych do kazachskiej stolicy - Ałmaty (z przesiadką). Nocleg w Ałmaty w hotelu. 

 

2. Dzień         Ałmaty
Zwiedzanie Ałmaty, zielonej metropolii położonej u podnoża Gór Ałatau. Podziwiamy drewnianą katedrę prawosławną, pałac ślubów, centralny meczet
i cyrk. Obiad w tradycyjnej jurcie z specjałami kazachskiej kuchni. Po południu wsiadamy do naszego czarterowego pociągu. Drink powitalny w pociągowej restauracji. Nocleg w pociągu. (Śniadanie, obiad, kolacja)

 

3. Dzień         Centrum Nomadów Turkestan 


Rano, jedząc śniadanie w pociągu, docieramy do Turkestanu. Zwiedzamy Mauzoleum Khoja Yasawi, jeden z najbardziej znaczących zabytków timurskiej architektury. Kompleks tworzą - sala z kopułą, monumentalny meczet i lavatorium. Po powrocie do pociągu jedziemy w kierunku granicy z Uzbekistanem. Personel serwuje obiad w wagonie restauracyjnym. Nocleg w pociągu. (Śniadanie, obiad, kolacja)

 

4. Dzień         Taszkient, zielona oaza

Rankiem pociąg dojeżdża do stolicy Uzbekistanu. Miasto składało się początkowo z glinianych zabudowań, mimo to nazwano je już w XI. wieku Tashkent, czyli "kamienne miasto". Inne znaczenie nazwy to miasto na wzgórzach i rzeczywiście taki krajobraz tu dominuje - osiedla leżą u podnóża gór Tien-Shan. Interesujące zabytki tej zielonej oazy pośród stepów to medresa - tradycyjna muzułmańska szkoła wyższa - Kukeldash, pomniki Kavoja i Amira Timura oraz gmach opery. Na jednym ze wzgórz pośród czarujących widoków zatrzymujemy się na obiad. Potem powrót do pociągu i odjazd. Nocleg w pociągu. (Śniadanie, obiad, kolacja)

 

5. Dzień         Podróż w czasie


Przez noc pociąg mknie przez góry po nowych torach, przejeżdża przez Żelazną Bramę, przed którą stał kiedyś Aleksander Wielki, zdobywca tej krainy - Baktrii - w latach 20. IV w. p.n.e. Na jej terytorium Aleksander osiedlił wielu greckich kolonistów. Po jego śmierci Baktria znalazła się w królestwie Seleucydów, którzy kontynuowali kolonizację. W końcu stała się najbardziej wysuniętym na wschód greckim państwem. Tutaj, w tym trudno dostępnym regionie, ścierały się dwie kultury - baktryjska i dynastii Kuszan. Do dziś przetrwały takie zwyczaje, jak modlitwa do ognia i kult szamanów. Ludzie opowiadają sobie starożytne legendy i mity. Karawany kupieckie przekraczały tutaj wąskie wąwozy, przesmyki górskie. Przechodziły wojska Aleksandra Wielkiego,  Dżyngis Chana i Tamerlana. Występ folklorystyczny daje pewien obraz tradycji regionu. Na obiad trafiamy do uzbeckich rodzin. Dalej jadąc jedwabnym szlakiem docieramy do Shahrizabz, rodzinnego miasta Tamerlana (Timura). Odkrywacie zaułki miasta, średniowieczne zabytki i tętniący życiem bazar. Wieczorem odjazd pociągu do Samarkandy. Nocleg  w pociągu. (Śniadanie, obiad, kolacja)

 

 

 

6. Dzień         Samarkanda - na styku światowych kultur

Wypoczęci, podróżując w naszych wygodnych przedziałach, dojeżdżamy do Samarkandy. Cały dzień poświęcamy zabytkom tego urokliwego miasta. Historycy uważają, że w swoim czasie było to najpiękniejsze miasto świata ! Do dziś spotykamy tego dowody: cmentarzysko Szach-e-sende, teren archeologiczny i muzeum Afrosiab i wreszcie najpiękniejszy plac Orientu - Registan. Otoczony trzema medresami wprawia w osłupienie feerią barwnych fasad, zdobionych portali i połyskujących w słońcu zielonych kopuł. Symbolicznym wydarzeniem było w 1917 r. spalenie przez tutejsze kobiety swoich czadr - parandasha - jako wyraz nowych czasów. Nocleg w hotelu. (Śniadanie, obiad, kolacja)

 

7. Dzień         Samarkanda


Kolejny dzień wykorzystujemy na pogłębienie wrażeń w Samarkandzie. Zwiedzanie manufaktury jedwabiu i papieru, planetarium Ulug Beg, ruin meczetu Bibi Khanum i mauzoleum Emira Gura z grobowcem Timura, założyciela miasta i nieubłaganego zdobywcy. Nocleg w hotelu. (Śniadanie, kolacja)

 

8. Dzień         Samarkanda


Przed południem czas wolny w Samarkandzie. Około południa pociąg odjeżdża do Chiwy. Po drodze mijamy spektakularne krajobrazy. Nocleg w pociągu. (Śniadanie, obiad, kolacja)

 

9. Dzień         Chiwa - baśniowa osada


Zwiedzanie oazy Chiwa, skamieniałej osady rodem z baśni 1001 nocy, położonej nieopodal rzeki Amu-darii uchodzącej do wysychającego Jez. Aralskiego. Chiwa, a szczególnie jej warowne centrum wokół minaretu Kalta Minor, przenosi nas w świat meczetów, minaretów, bogatych ornamentów , turkusowych kopuł dekorowanych ceramicznymi płytkami w stylu perskim. Osada wzbogaciła się dzięki strategicznemu położeniu na jedwabnym szlaku. Nawet tutejsze banknoty drukowane były na jedwabiu. Jako uzupełnienie wrażeń obiad w dawnym pałacu emira. Nocleg w pociągu. (Śniadanie, obiad, kolacja)

 

10. Dzień       Buchara


Pośród pustyni Kyzył-kum leży Buchara, której zabytki przypominają dawną świetność miasta z czasów prosperity jedwabnego szlaku. Uwagę zwraca wysoki na 50 m minaret Kaljan i zespół trzech monumentalnych medres Lyabi-hauz. Przy pomniku Hodży Nasreddina posłuchamy anekdot legendarnego mędrca i filozofa z Anatolii. Ciekawostką jest, że nawet trudno potwierdzić jego istnienie, ale jego niestworzone historie znane są na całym Bliskim Wschodzie i Bałkanach. Postać tę można porównać do europejskiego bohatera Dyla Sowizdrzała.  Na dziedzińcu medresy pokaz folklorystyczny.

Nocleg w hotelu.  (Śniadanie, obiad, kolacja)

 

11. Dzień       Mauzoleum Samanidów

Dalsze zwiedzanie Buchary, w tym medresa Mire-e- Arab, najpiękniejszy zabytek Azji Środkowej - Mauzoleum perskiej dynastii Samanidów, twierdza Ark - miasto w mieście - z salą koronacyjną, letnią rezydencją ostatniego emira (pocz. XX w.) z fantastycznymi alabastrowymi dekoracjami. Nocleg w pociągu. (Śniadanie, obiad, kolacja)

 

 

 

 

12. Dzień       Merw - perła Wschodu


Nad ranem pociąg dociera do Merw, zabytkowego miasta na liście UNESCO, zrównanego z ziemią w 1221 r. przez Toloia, syna Dżyngis Chana. Chan Bairam Ali odbudował miasto w XVIII w. Zachowały się potężne mury i wały obronne oraz ruiny wielu budynków, które osobliwie wyglądają na otaczającym je pustkowiu. Na obiad zapraszamy do tubylczej rodziny. Następnie wracamy do naszego pociągu i wieczorem wita nas stolica Turkmenistanu - Aszhabad. Nocleg w hotelu. (Śniadanie, obiad, kolacja)

 

13. Dzień       Dawniej królewskie miasto Nisa, dziś Aszhabad


Nisa to obecnie już tylko ruiny tej dawnej reprezentacyjnej twierdzy partyjskiej dynastii. Za to więcej pamiątek z Nisy znajdziemy w Muzeum Narodowym. Dzisiejsza stolica Turkmenistanu przedstawia gościom różne oblicza. Historia i tradycja miasta jawi się bardziej tylko jako tło, wspomnienie, co nie dziwi, jeśli przypomnimy sobie, że silne trzęsienie ziemi w 1948 r. zmiotło miasto z powierzchni ziemi. Dziś powstają tu nowoczesne budowle. Źródłem rozkwitu nie jest już jak dawniej jedwab, lecz ropa naftowa. Pożegnalna kolacja. Następnie transfer na lotnisko. (Śniadanie, obiad, kolacja)

 

14. Dzień
Lądowanie w Polsce.

Cena

Świadczenia zawarte w cenie:

 • przeloty Warszawa - Ałmaty / Aszchabad - Warszawa (z przesiadkami)
 • przejazd czarterowym pociągiem na całej trasie w przedziałach sypialnych wybranej kategorii (7 noclegów w pociągu)
 • 1 nocleg w hotelu w Ałmaty
 • 2 noclegi w hotelu w Samarkandzie
 • 1 nocleg w hotelu w Bucharze
 • 1 nocleg w hotelu w Aszhabadzie
 • standard hoteli min. 3 gwiazdki
 • pilot polski dla polskiej grupy min. 10 osób, w przeciwnym razie goście z Polski podróżują w międzynarodowej grupie z pilotem j. angielski, niemiecki
 • lokalni przewodnicy podczas zwiedzań obiektów i miast
 • lekarz w pociągu do dyspozycji gości
 • bilety wstępów do wszystkich zwiedzanych obiektów zgodnie z programem
 • transfery wygodnym klimatyzowanym autokarem do wszystkich zwiedzanych miejsc
 • wyżywienie zgodnie z programem j.w.
 • obiad lub kolacja u uzbeckiej rodziny
 • obiad lub kolacja u turkmeńskiej rodziny
 • degustacja win i wódki
 • materiały informacyjne przed podróżą

 

Cena nie zawiera:

opłat wizowych do Uzbekistanu, Turkmenistanu, Kazachstanu  
ok. 950 zł / osoba
ubezpieczenia KL i NNW (ok. 150 zł / osoba)

 

 

 

Terminy

Ałmaty - Aszchabad

29.03. - 11.04.2018
28.03. - 10.04.2019

Aszchabad - Ałmaty

10.04. - 23.04.2018

Cena

                       

Kategoria

Cena

Habibi

 3380 EUR

Alibaba

 4830 EUR

Aladyn

 5390 EUR

Sułtan

 8550 EUR

Kalif

 8820 EUR

dopłata do przedziału 1-os. w pociągu

od 1030 EUR

dopłata do pokoju 1-os.w hotelach

400 EUR

 

Terminy

Aszchabad - Ałmaty

16.10. - 29.10.2018

Cena

                       

Kategoria

Cena

Habibi

 3560 EUR

Alibaba

 5010 EUR

Aladyn

 5570 EUR

Sułtan

 8730 EUR

Kalif

 9000 EUR

dopłata do przedziału 1-os. w pociągu

od 1030 EUR

dopłata do pokoju 1-os. w hotelach

400 EUR

 

Wskazana jest wczesna rezerwacja. m. in. z uwagi na czas oczekiwania na wizy
do 3 krajów.

 

 

 

Pociąg specjalny Orient Silk Road Express


Pociąg został gruntownie wyremontowany w 2013 r.

Przedziały każdej kategorii posiadają klimatyzację, gniazdka 110 i 220 V.

 

Kategorie przedziałów

Habibi
9 przedziałów w wagonie, przedziały 4-osobowe, 2 toalety (WC i umywalka) w wagonie na obu końcach. W przedziale 2 łóżka dolne i 2 górne, 184 x 67 cm.

Ali Baba
Dwa łóżka dolne (184 x 67 cm), mały stolik, półki na bagaż, 9 przedziałów w wagonie, 2 toalety (WC i umywalka) w wagonie na obu końcach.

Aladin
Przedział 2-osobowy, 2 dolne łóżka (184 x 67 cm), mały stolik, półki na bagaż, 8 przedziałów w wagonie, w wagonie 1 łazienka z prysznicem. Podróżny otrzymuje szlafrok (1 na przedział), kosmetyki kąpielowe, 2 toalety (WC i umywalka) w wagonie na obu końcach.

Sułtan
Przedział 2-osobowy kategorii de luxe, 2 łóżka - dolne 110 x 184 cm, górne 80 x 174 cm, miejsce do siedzenia, stół, szafa, własna łazienka w przedziale (WC, umywalka, prysznic), 6 przedziałów w wagonie. Dodatkowo goście tej kategorii mają własnego pilota ( 1 dla 12 osób).

Kalif
Przedział 2-osobowy kategorii de luxe, 2 łóżka - dolne 112 x 184 cm, górne 80 x 174 cm, miejsce do siedzenia, stół, szafa, własna łazienka w przedziale (WC, umywalka, prysznic), 6 przedziałów w wagonie. Dodatkowo goście tej kategorii mają własnego pilota ( 1 dla 12 osób).

Wagon restauracyjny
W pociągu jest elegancki wagon restauracyjny, gdzie serwowane są śniadania, obiady i kolacje. Wieczorem czynny jest jako drink bar.

 

Zapytanie