Wyszukaj podróż

Kraj Kategoria

wycieczki kolejowe

Podróż 1001 nocy, czyli pociągiem przez Iran

Wycieczka kolejowa szlakiem baśni 1001 nocy. Zapraszamy do przeżycia wyjątkowej przygody kolejowej : 3000 lat historii i 3500 km torów kolejowych. Jedziemy przez tereny starożytnej Persji, po najpiękniejszej trasie współczesnego Iranu. Trasę pokonujemy klimatyzowanym pociągiem specjalnym, zwiedzamy siedem miejsc z listy światowego dziedzictwa UNESCO.

Program

Główne atrakcje

 

 

·         przejazd wygodnym pociągiem, panoramiczna trasa przez Góry Alborz i krajobrazy pustynne

·         7 miejsc UNESCO : system nawadniający Qanate, plac Imama w Isfahanie, meczet Piątkowy w Isfahanie, ogrody perskie, miasta Pasargade i Persepolis, pałac Golestan w Teheranie

·         pustynia Lut

·         zwiedzanie najbogatszej kolekcji klejnotów na świecie

·         pokaz tradycyjnego sportu walki w Zurkhaneh ("dom siły")

·         Shiraz - miasto perskiego poety Hafisa

·         Teheran - na styku tradycji i nowoczesności w stolicy Iranu

·         orientalne klimaty - zapachy i smaki na typowym bazarze

 

 

Program

 

1. dzień                     Wylot do Teheranu
Przylot do stolicy Iranu. Nocleg w hotelu. (kolacja)

 

 

2. dzień                     Początek kolejowej przygody

Po śniadaniu udajemy się na dworzec, gdzie oczekuje nasz pociąg specjalny. Jedziemy przez pasmo górskie Alborz i podziwiamy krajobrazy nasycone czerwonymi, zielonymi szczytami. Na wysokości 2400 m przejeżdżamy przez górską przełęcz, by w końcu zjechąć do doliny, w kierunku Morza Kaspijskiego. Pociąg pokonuje liczne serpentyny, mosty, wiadukty i tunele. Najbardziej spektakularna budowla kolejowej infrastruktury to most łączący na wysokości 110 m dwa górskie wzniesienia. Pierwszy nocleg w wygodnym przedziale sypialnym. (śniadanie, obiad, kolacja).

 


3. dzień                     Miasto pielgrzymów Mashhad
Mashhad należy do siedmiu świętych miast szyickiego islamu i jako jedyne znajduje się w granicach Iranu. W języku arabskim oznacza miejsce męczęństwa, tu znajduje się grób ósmego szyickiego imama Ali ibn Musa ar-Reza. Bogata zdobiona świątynia powstała na jego cześć, w jej murach znajduje się wiele cennych pamiątek perskiej kultury.
Wieczorem odjazd do Kerman. Nocleg w pociągu. (śniadanie, obiad, kolacja).

 

 

4. dzień         Dawny ośrodek handlowy Kerman

Po drodze do Kerman, w okolicznej oazie  Mahan zwiedzamy mauzoleum Nureddina Nematollaha, założyciela szyickiego zakonu Sufi i książęce ogrody z licznymi kaskadami wodnymi. Nocleg w hotelu w centrum  Kerman. (śniadanie, obiad, kolacja).

 

 

5. dzień         Pustynna cytadela Bam   

Rankiem wyjazd na pustynię Lut, wpisaną w 2016 r. na listę UNESCO, którą wyróżniają niezwykłe krajobrazy. Po obiedzie zaczynamy zwiedzanie Kerman, znane centrum produkcji dywanów. Wśród zabytków na szczególną uwagę zasługują meczet Piątkowy i meczet Ganj Ali Khan. W dzielnicy bazarowej zagłębiamy się pośród niezliczonych stoisk, kramów i poznajemy smaki Orientu. Późnym wieczorem odjazd pociągu do Yazd. (śniadanie, obiad, kolacja).

 

 

6. dzień         Jazd - miasto czcicieli ognia

Rankiem przed naszymi oczami otwiera się panorama pustynnego miasta Jazd. Z dali dostrzegamy strzeliste wieże, błyszczące kopuły starożytnej osady, założonej przez Aleksandra Wielkiego. Zwiedzamy świątynię ognia wyznawców Zaratustry i wieże milczenia, które służyły za miejsce pochówków. W Muzeum Wody poznajemy zasady funkcjonowania oazy, metody nawadniania systemu Qanate i zasady budowania domów na pustyni.

Odjazd pociągu do Isfahanu. (śniadanie, obiad, kolacja).

 

 

7. dzień         Isfahan        

 

Odkrywamy piękne place, zabytki i zaułki zachwycającego miasta i zwierciadła świata, jak tubylcy nazywają Isfahan. Plac Imama imponuje rozmiarami - 510 x 160 m (drugi co do wielkości na świecie, po Tiananmen w Pekinie) i otaczającymi go budowlami. Zwiedzamy pałac Ali-Qapu, meczet Lotfullah, meczet Jame i ormiańską dzielnicę. Kolacja to okazja do degustacji lokalnych delikatesów, a następnie w tradycyjnym domu siły Zurkhaneh poznajemy irańską sztukę walki. Nocleg w hotelu w Isfahan. (śniadanie, obiad, kolacja)

8. dzień         Isfahan        

Kolejny dzień spędzamy w Isfahanie. Kontynuacja zwiedzania. Spacer przez bazar to okazja do poznania codziennego życia miasta, pracy miejscowych rzemieślników. Spacer wzdłuż rzeki Zayandehrud to okazja do podziwiania malowniczych mostów. Nocleg w hotelu w Isfahan. (śniadanie, obiad, kolacja)

 

 

9. dzień         Pasargadae i Persepolis, zabytki UNESCO

Na miejscu swojej zwycięskiej bitwy król Achemenidów Cyrus (VI. w. p.n.e.) założył osadę Pasargadae. Atmosfera pałacu królewskiego przenosi nas w starożytne czasy. Spacerując pomiędzy kolumnami i posągami sali audiencyjnej wyobrażamy sobie rozgrywujące się tu przed tysiącleciami sceny. Godzinę drogi (autokar) dalej znajduje się kolejny znamienity zabytek Persji - Persepolis, dawna siedziba króla Dariusza I. Starożytne ruiny przywodzą na myśl opisy Herodota, który przemierzał szlaki perskiego imperium uwieczniając je w swoich barwnych opisach. Różnorodność rzeźbionych motywów, figur istot zwierzęcych i ludzkich przenosi nas w świat minionych epok i kultur. Przypominamy też sobie baśnie 1001 nocy, które rozgrywały się w takich fantazyjnych, dziś magicznie wręcz wyglądających, sceneriach. Odkrywamy pozostałości pałacu Apadana, nekropolii Naqsh-e Rostam. Następnie po krótkiej jeździe autokarem (1 godz.) docieramy do Shiraz. Nocleg w hotelu w Shiraz. (śniadanie, obiad, kolacja)

 

10. dzień       Shiraz

Wersy wierszy Hafisa i wszechogarniający zapach róż to atmosfera kolejnego magicznego miasta na naszej trasie - Shiraz. Dzięki łagodnemu klimatowi miasto przepełnia barwna roślinność, która uzasadnia jego potoczną nazwę "rajskie ogrody". Warto zanurzyć się w pełne aromatów i kolorów uliczki miasta, snuć się między stoiskami bazaru. Zwiedzamy też meczet Nasir-al. Następnie kontynuujemy podróż pociągiem. Nocleg w pociągu. (śniadanie, obiad, kolacja)

 

11. dzień                   Teheran

Nasza kolejowa podróż dobiega powoli końca. Docieramy do Teheranu.

Zwiedzanie irańskiej stolicy - pałac Golestan, dawna rezydencja kajaryjskich królów, muzeum biżuterii, gdzie zobaczyć można klejnoty dochodzące do 182 karatów, tron królewski pokryty 26 733 kamieniami szlachetnymi. W muzeum archeologicznym widzimy przegląd najważniejszych wydarzeń irańskiej historii. Teheran to również wspomnienie polskiej historii, tu stacjonowali żołnierze armii generała Andersa. Szczególnie w przypadku wycieczki kolejowej warto też wspomnieć, że budynek dworca kolejowego w Teheranie projektował architekt polskiego pochodzenia Władysław Horodecki. Był też budowniczym irańskich kolei (1928 r.). Nocleg w hotelu w Teheranie. (śniadanie, obiad, kolacja)

 

12. Tag                      Powrót
Transfer na lotnisko i wylot do Polski.

Cena

Świadczenia wliczone w cenę

 • przeloty Warszawa - Teheran - Warszawa (z przesiadką)
 • przejazd pociągiem specjalnym w wybranej kategorii
 • 5 noclegów w w pociągu w przedziale sypialnym
 • 6 noclegów w komfortowych hotelach w miastach:
 • 2 x Teheran
 • 1 x Kerman
 • 2 x Isfahan
 • 1 x Shiraz
 • wyżywienie zgodnie z opisem w programie
 • degustacja lokalnych specjałów
 • degustacja kawioru z jesiotra z Morza Kaspijskiego
 • serwis bagażowy
 • wszystkie transfery autokarem zgodnie z programem
 • zwiedzanie obiektów w Mashhad (zwyczajowo niedostępnych dla nie-muzułmanów)
 • zwiedzanie dzielnicy bazarów w Kerman i meczetu Piątkowego
 • zwiedzanie mazoleum Nureddina Nematollaha i ogrodów książęcych w Mahan
 • zwiedzanie świątyni wyznawców Zaratustry i wież w Jazd
 • wycieczka na pustynię Lut
 • zwiedzanie Isfahanu, w tym pałacu Ali Qapu i plac Imama
 • zwiedzanie Pasargadae
 • zwiedzanie ruin Persepolis
 • zwiedzanie Shiraz, w tym ogród Eram, meczet Nasi-al, świątynia Shah Cheragh
 • zwiedzanie Teheranu, w tym Pałac Golestan
 • bilety wstępu do wszystkich zwiedzanych obiektów
 • opieka pilota (polski pilot dla grupy od 10 osób, dla mniejszych grup pilotaż w j. angielskim lub niemieckim)
 • lekarz w pociągu
 • materiały informacyjne


Termin

18.10. - 29.10.2018

 

 

Cena

 

Kategoria przedziału

Cena za

1 osobę

na życzenie dopłata

do pok. 1-os.

Habibi

3540 EUR

465 EUR

Ali Baba

4960 EUR

465 EUR

Aladyn

5430 EUR

465 EUR

Sułtan

11 620 EUR

465 EUR

 

 

Cena nie zawiera

ubezpieczenia KL i NNW (dopłata ok. 140 zł/os.)
wizy do Iranu (ok. 60 eur/ os.)
napiwków

Uwaga:
należy zwrócić uwagę na zabranie odpowiedniego stroju, zwłaszcza podczas zwiedzań.

O szczegóły prosimy zapytać podczas dokonywania rezerwacji.

 

 

Pociąg specjalny Persian Explorer

Wyczarterowany pociąg składa się z nowoczesnych wagonów, które są użytkowane przez Irańskie Koleje Państwowe do realizacji regularnych połączeń. Pociąg posiada wygodne wagony sypialne i wagon restauracyjny.

 

Przedziały - kategorie

 

Habibi

4-osobowy sypialny

Każdy wagon posiada 10 klimatyzowanych przedziałów sypialnych. Rozmiar przedziału to 200 x 189 cm. Po obu stronach od wejścia znajdują się łóżka piętrowe : razem dwa na dole, dwa na górze. Łóżka  górne mają wymiar 175 x 64 cm, dolne 180 x 60 cm. Przy oknie znajduje się mały stolik. Za dopłatą może być wykorzystany tylko przez 3 osoby. Klimatyzacja i nagłośnienie sterowane są centralnie. Na obu końcach wagonu znajdują się toalety (WC i umywalka). Łóżka są rozkładane i ścielone przez personel, w ciągu dnia składane.

 

Alibaba

2-osobowy sypialny

Każdy wagon posiada 10 klimatyzowanych przedziałów sypialnych. Rozmiar przedziału to 200 x 189 cm. Dwa łóżka - na przeciwko, na dole. Każde łóżko ma wymiar 180 x 60 cm. Do dyspozycji mały stolik, rozkładany w ciągu dnia. Klimatyzacja i nagłośnienie sterowane są centralnie. Na obu końcach wagonu znajdują się toalety (WC i umywalka).

Łóżka są rozkładane i ścielone przez personel, w ciągu dnia składane.

 

Aladyn

2-osobowy sypialny

Każdy wagon posiada 10 klimatyzowanych przedziałów sypialnych. Rozmiar przedziału to 200 x 189 cm. Dwa łóżka - na przeciwko, na dole. Każde łóżko ma wymiar 180 x 60 cm. Do dyspozycji mały stolik, rozkładany w ciągu dnia. Klimatyzacja i nagłośnienie sterowane są centralnie. Na obu końcach wagonu znajdują się toalety (WC i umywalka) oraz dodatkowo

łazienka z prysznicem. Goście otrzymują szlafrok. Łóżka są rozkładane i ścielone przez personel, w ciągu dnia składane.

 

Sułtan

2-osobowy sypialny

Dwa łóżka położone jedno nad drugim. Dolne ma wymiar 112 x 184 cm, górne 80 x 174 cm. Wygodne miejsce do siedzenia, stół, szfa ubraniowa. Przedział posiada własną łazienkę - WC, umywalka, prysznic. W wagonie jest 6 przedziałów tej kategorii. Uczestnicy wycieczki są pod opieką pilota, który zajmuje się tylko 12 gośćmi.
Zakwaterowanie w hotelach wyższej kategorii.

 

Wagon restauracyjny

Kucharze przygotowują posiłki ze świeżych produktów. Czas można spędzać w wagonie restauracyjnym również poza posiłkami, w ciągu całej podróży.

Zapytanie