Wyszukaj podróż

Kraj Kategoria

wycieczki kolejowe

Dzień polarny, pociągiem przez Norwegię i Szwecję

Do najpiękniejszych zakątków Norwegii i Szwecji docieramy pociągiem i statkiem. Szwedzkie lasy, górskie doliny Laponii, fiordy Norwegii okraszone polarnym słońcem. Ze Sztokholmu jedziemy nowym szlakiem kolejowym Botnia, wzdłuż wschodniego wybrzeża do Umea. Pociągiem przemierzamy Laponię, a pocztowymi statkami Hurtigruten poznajemy bajeczne wyspy Lofoty i wreszcie podziwiając fiordy docieramy do Bergen.

Program

Główne atrakcje

 • najpiękniejsze trasy kolejowe Skandynawii
 • kolej Botnicka, kolej w Laponii, Nordlandsbanen do Trondheim, kolej do Bergen i Flamsbana na norweskich fiordach
 • rejs statkiem Hurtigruten na Lofotach
 • skandynawska przyroda w całej okazałości
 • kopalnie rudy żelaza w Kirunie
 • dzień polarny na farmie reniferów

 

1. Dzień
Wylot z Polski do Sztokholmu. Wieczorny spacer po mieście, które latem wygląda pięknie oświetlane promieniami zachodzącego słońca. Nocleg w hotelu.

2. Dzień         Sztokholm
Miasto zbudowano na czternastu skalistych wyspach i otaczająca je woda nadaje szczególny urok. Poznajemy wąskie uliczki starówki na wyspie Gamla Stan, widzimy zamek królewski, ratusz, gdzie wręczane są nagrody Nobla. W Vasa Muzeum podziwiamy odrestaurowany okręt wojenny wyłowiony z morza, który przez zatopieniem służył królowi Gustawowi II. Okręt odbył w 1629 tylko jeden rejs, podczas którego zatonął.

Po południu czas wolny lub wizyta w muzeum grupy Abba. Nocleg w hotelu. (śniadanie)

3. Dzień         Pociągiem do Umea
Opuszczamy Sztokhom i pociągiem zmierzamy na północ, przez Uppsala, aż do Zatoki Botnickiej. Kolej Botnicka została otwarta w roku 2010 i jej szlak prowadzi przez liczne tunele, 140 mostów do Umea. Ostatni most jest zarazem najdłuższy, liczy 2 km i biegnie nad Umealven. Nocleg w hotelu. (śniadanie)

4. Dzień         Czarująca Laponia
Zwiedzanie miasta Umea, największego w północnej Szwecji. Około południa wsiadamy do pociągu i odjeżdżamy do Kiruny oraz dalej przez koło podbiegunowe. Tu słońce już nie zachodzi przez całe lato. Po drodze mijamy bezkresne lasy, tundrę Laponii. Nocleg w hotelu w Kirunie. (śniadanie)

5. Dzień         540 m pod ziemią
Na północy Szwecji leżą najbogatsze złoża rudy żelaza na całym świecie. Skały zawierają tu do 70% żelaza. Dlatego też Kiruna stała się największym centrum wydobywczym tego surowca. Zwiedzamy kopalnię na głębokości 540 m pod ziemią i dowiadujemy się o pochodzeniu i przetwórstwie słynnej szwedzkiej stali. Wieczorem wizyta na farmie reniferów. Poznajemy tu zwyczaje Samów (Lapończyków) i degustujemy ich kulinarne specjalności. Nocleg w hotelu. (śniadanie, kolacja)

6. Dzień         Z Fja
̈ll do fiordów
Przed południem zwiedzanie Kiruny, którego centrum ciągle zmienia swoje położenie - w wyniku prac wydobywczych. Pociąg Arctic Train zabiera nas do norweskiego Narvik. Jedziemy wzdłuż Jeziora Tornetrask przez równiny Fjäll, Ofotfjord. Narvik to ważny port, gdzie ładuje się na statki szwedzką stal. Autokarem docieramy do wyspy Hinnoya, tutaj nocleg w hotelu. (śniadanie)

7. Dzień         Hurtigruten
Linie żeglugowe Hurtigruten słynne sa na całym świecie dzięki statkom płynącym wzdłuż malowniczego norweskiego wybrzeża. Nasz rejs odbywamy na spektakularnym odcinku - płynąc przez archipelagi Vesteralen i Lofoty. Podziwiamy zachwycające krajobrazy i manewry statku między niezliczonymi wysepkami. Przejście Raftsund otoczone stromymi górami, malownicze fiordy, w tym Trollfjord, a do tego, przy odrobinie szczęścia obserwacja waleni. Wieczorem dopływamy do Svolvćr, tutaj nocleg w hotelu. (śniadanie)

8. Dzień         Lofoty
Wycieczka autokarem wzdłuż wybrzeża na podziwianie z góry widoków na archipelag Lofotów. Zatrzymujemy się w wielu punktach widokowych, skąd można zrobić wspaniałe zdjęcia. W wiosce rybackiej próbujemy suszone ryby. Nocleg w hotelu. (śniadanie)

9. Dzień         Nordlandsbanen, pociągiem na południe
Rano prom zabiera nas z powrotem na ląd. Z Bodo jedziemy dalej pociągiem. Trasa kolejowa Nordlandsbanen, najważniejsza w Norwegii, wiedzie przez fiordy, lodowce, góry, wyżyny i w okolicy Mo i Rana przekracza koło podbiegunowe. Nocleg w hotelu. (śniadanie)

10. Dzień       Miasto wikingów
Dalej jedziemy pociągiem na południe i docieramy do Trondheim. Za czasów wikingów był to centralny ośrodek władzy. Zwiedzamy malownicze miasto, w którego zabudowie dominuje 900-letnia katedra Nidaros. Nocleg w hotelu. (śniadanie)

11. Dzień       Statkiem z Trondheim do Bergen
Ostatni etap podróży pokonujemy znów statkiem linii Hurtigruten. Od 100 lat statki pocztowe łączą 34 porty Norwegii. Dzisiaj statki nadal służą do transportu towarów, jednak coraz bardziej stają się turystyczną atrakcją kraju. Postój w Kristiansund i następnie statek wypływa na otwarte morze. Nocleg na statku. (śniadanie)

12. Dzień       Bergen
Po opłynięciu przylądka zachodniego statek dociera do Bergen. Podczas zwiedzania miasta widzimy zrekonstruowane kantory kupieckie w Bryggen (zabytek UNESCO), targ rybny. W Troldhaugen odwiedzamy dom kompozytora Edvarda Griega. Przy dobrej widoczności warto wjechać kolejką zębatą na górę widokową Floien.
Nocleg w hotelu. (śniadanie)

13. Dzień       Norwegia w pigułce
Koleją Bergen jedziemy do Voss, stąd dalej autokarem przez malowniczą przełęcz do Nćroy Fjord. Po drodze, pokonując liczne zakręty i górskie serpentyny widzimy zapierające dech w piersiach widoki. Fiord Nćroy, otoczony wysokimi na 1800 m górami,  poznajemy też z pokładu statku. Fiord ten należy do najpiękniejszych w Norwegii i znajduje się na liście UNESCO jako zabytek przyrody. Kolejką Flamban wjeżdzamy na górę - na odcinku 20 km z poziomu morza wjeżdżamy na wysokość 865 m. Powrót pociągiem do Bergen. Nocleg w hotelu. (śniadanie)

14. Dzień       Powrót do Polski
Transfer na lotnisko i lot powrotny do Polski. Opcja dodatkowa - przejazd pociągiem do Oslo, nocleg i stąd powrót samolotem do Polski. (śniadanie)

Cena

Świadczenia zawarte w cenie :

 • przeloty Warszawa - Sztokholm, Bergen - Warszawa
 • 12 noclegów ze śniadaniem w hotelach 3-gwiazdkowych, w miastach :
 • 1 x Umea
 • 2 x Kiruna
 • 1 x Harstad
 • 2 x Svolvćr
 • 1 x Mo i Rana
 • 1 x Trondheim
 • 2 x Bergen
 • 1 nocleg w kajucie wewnętrznej z łazienką na statku Hurtigruten
 • przejazdy pociągami zgodnie z programem (2. klasa z rezerwacją miejsc)
 • rejs statkiem Hurtigruten z Svolvćr do Bodo i z Gudvangen do Flam
 • pilot j. polski dla grupy min. 10 osób
 • wstępy do odwiedzanych obiektów
 • wizyta na farmie reniferów z kolacją




Termin

Cena za 1 osobę

17.06. - 30.06.2017

4230 EUR

22.07. - 04.08.2017

4230 EUR

Cena nie zawiera
12 x kolacja  495 eur / osoba
ubezpieczenie KL i NNW (ok. 120 zł / os.)

Zapytanie