Wyszukaj podróż

Koncept podróży

Co to jest podróż kulturowa ?

Zapraszamy do kontaktu, by zamówić drukowany katalog

"Wycieczki kolejowe. Najpiękniejsze trasy i słynne pociągi świata"

Tel. 58 320 61 63 lub info(at)ideatour.pl

 

"Droga jest źródłem, skarbnicą, bogactwem"

Już jako dzieci marzymy o odległych światach, zastanawiamy się skąd się biorą statki na horyzoncie ?
Skąd się pojawiają ? Dowiadujemy się, że to, co widzimy własnym okiem, nie jest jeszcze granicą świata. Marzymy o poznaniu tych światów, kiedy będziemy dorośli.
 

Dla nas cenne jest Twoje odwieczne marzenie o idealnej podróży, o poznaniu świata. Dlatego chcemy zabrać Ciebie w podróż, gdzie zrealizujesz te marzenia. W podróż do innych kultur.

 

W podroż poznania innych i ... samego siebie, bo jak zauważył Ryszard Kapuściński inne kultury to zwierciadła, w których przeglądamy się my i nasza kultura. Dzięki obcej kulturze lepiej zrozumiemy samych siebie, jako że nie możemy określić swojej tożsamości, dopóki nie skonfrontujemy jej z innymi. To jest sens podróży do innych kultur, sens podróży kulturowej. Udaj się w podróż, jak czynił to niestrudzony Herodot, który każdego ranka wyruszał, by wciąż poznawać nowe światy. Poznawanie zakłada wysiłek, nie jest to tylko powierzchowny proces, jest to zadanie, które stawia przed sobą świadomy podróżnik. Jest to dociekanie, próba poznania wszystkiego - życia, świata, siebie.

 

Zadanie, o którym mowa, rozumiemy jako poznanie obcej kultury.

Turysta ogranicza się często do powierzchownego kontaktu z obcym miejscem. Celem nadrzędnym jest odpoczynek i relaks, niejako przy okazji ociera się on o obcą kulturę, mniej lub bardziej zgłębiając jej specyfikę, tło, historię. U podstaw naszych podróży kulturowych leży wszechstronne poznanie kultury odwiedzanego kraju, regionu.

 

Ile wymiarów ma podróż ?

Program podróży to dynamiczna treść, która powstaje w wyniku wielu dyskusji a związany z nim proces poznawczy realizujemy na CZTERECH płaszczyznach:

 
1. Zwiedzanie

Najważniejsze atrakcje, zabytki, wystawy i muzea, zwiedzanie tematyczne zgodnie z motywem przewodnim podróży,  rezerwaty i parki przyrody, spektakularne krajobrazy, dotarcie również do miejsc mniej znanych masowej turystyce.

 
2. Wiedza

Z dziedziny historii, historii sztuki, literatury, muzyki, religii, etnografii.

Przygotowana jako zasób informacji i referatów do każdej podróży, przekazana uczestnikom podróży w sposób przystępny, stanowiąca zachętę do dalszych dociekaŃ w określonym temacie

 
3. Własne przeżycia i wrażenia

Czas na osobisty kontakt z kulturą i własne refleksje, poznanie wszystkimi zmysłami, w tym oczywiście - w myśl ludowej mądrości "przez żołądek do serca" degustacja regionalnych specjałów - charakterystycznych dań podczas wizyt w tradycyjnych uznanych lokalach oraz bezpośrednio u wytwórców, jak np. spróbowanie wina bezpośrednio w winnicy, lokalnej wędliny u producenta, czy owoców na rodzinnej plantacji.

 
4. Życie codzienne

Styl życia, zwyczaje, spotkania z przedstawicielami obcej kultury,

problematyka społeczna, gospodarka, polityka.

Przemyślany program - jedna cena

Każda podróż kulturowa nie może istnieć bez kontaktu z wytworami ludzkiej działalności na polu sztuki czy architektury. Wybór odwiedzanych miejsc nie może pozostać kwestią przypadku - dla poznania danego regionu i kraju nieodzowna jest wizyta w określonym muzeum, kościele, czy też galerii. Wizyta w takich obiektach jest możliwa często tylko po wcześniejszej rezerwacji. Koszty biletów do odwiedzanych obiektów są już wliczone w cenę - nasi goście nie muszą stać w kolejkach do kas. Program z góry przewiduje zwiedzanie wewnątrz obiektów, oczywiście z miejscowym przewodnikiem. Dla zapewnienia dodatkowych wrażeń staramy się również znaleźć miejsca nietypowe dla powszechnej turystyki, rzadko odwiedzane. Motywem przewodnim niektórych podróży jest przyroda. Trafiamy do miejsc, gdzie w obliczu majestatu przyrody słowo traci moc, a zastępuje je rozkoszowanie się widokiem. Wrażenia warto uzupełnić o fachowe informacje na temat ciekawych przedstawicieli świata fauny i flory.

Wszystkie - wymienione w programie - atrakcje, bilety są już wliczone w cenę. W podróż zabierasz już tylko bagaż i swoje marzenia. Sprawy techniczne i organizacyjne zostaw nam. Zero stresu dla Ciebie !

 

Podroże kształcą

Podróż zaczyna się na długo przed wyjazdem - jest poprzedzona odpowiednim merytorycznym przygotowaniem, uświadomieniem sobie celów poznawczych. Podczas podróży uzyskujemy żywotny i intensywny kontakt z informacjami z wielu dziedzin i wreszcie po jej zakończeniu czujemy się zainspirowani do dalszych studiów lub przynajmniej podsumowania zdobytej wiedzy. Podróż kulturowa zawiera motyw przewodni lub kilka takich motywów, które znane są w momencie dokonywania rezerwacji. Proponujemy m. in. literaturę, filmy i muzykę, które wprowadzą w tematykę podróży. Nasz pilot realizuje następnie podróż w myśl założonego konceptu, przekazuje wiadomości z historii, sztuki, religii, etnografii czy przyrody. Goście podążają też z góry wytyczoną trasą, dowiadują się o znaczeniu odwiedzanych miejsc dla kultury kraju, ich wpływie na twórczość następnych pokoleń i innych kultur (innych krajów). Umiejętnie przekazana teoria i wskazanie związków z przeszłością, teraźniejszością, umiejscowienie zabytku na mapie dziejowej i kulturowej pozwala na świadomy z nim kontakt, na pełne przeżycie i zrozumienie jego znaczenia.

 
 

Regionalna kuchnia

Jako minimum w kwestii wyżywienia na naszych podróżach to śniadanie w formie bufetu w hotelu (nawet w krajach, które "nie lubią" obfitych śniadań, jak np. Włochy czy Francja) dbamy o to, by bufet zapewniał stosowny wybór dla naszych gości) i ciepła obiadokolacja złożona z trzech dań). Jeśli zdarzają się wyjątki, to dlatego, że posiłki poza hotelem są bardziej typowe dla regionu czy kraju i albo planujemy wspólny "wypad" do ciekawej restauracji (kolacja wliczona już w cenę) albo dajemy Wam okazję do własnych kulinarnych poszukiwań. Czasami też zamiast kolacji wliczony w cenę jest obiad, jeśli nadarza się szczególna okazja na spożycie posiłku w ciekawym i wyjątkowym miejscu, gdzie posiłek będzie dodatkową okazją do kulturowego poznania, np. obiad w winnicy z degustacją wina, przekąska u farmera połączona z degustacją serów, wędlin domowej produkcji. W każdym przypadku wyżywienie na naszych podróżach nie jest tylko "zwykłą pozycją w świadczeniach", lecz zapewnia dodatkowe przeżycia i jest również okazją do poznania współtowarzyszy podróży.

 
 

Własne przeżycia i wrażenia

Każde zorganizowane zwiedzanie czy wspólny grupowy pobyt w mieście, na starówce, czy też spektakularnym miejscu musi być uzupełniony indywidualnym, własnym przeżyciem i oswojeniem się z odwiedzanym miejscem. Zwykła wycieczka tego nie zapewni. Dbamy o to, by plan dnia przewidywał zawsze czas na własne przedsięwzięcia w tym zakresie. Nie zaliczamy zabytków i nie uprawiamy gonitwy przez miasto, aby szybciej i więcej. Podróż kulturowa to Twój własny kontakt z kulturą. Znajdziesz czas na filiżankę kawy w cieniu katedry, w spokoju popadniesz w zadumę nad rzeźbą czy obrazem, spokojnie zrobisz zdjęcie z każdej perspektywy, dotkniesz, poczujesz, posmakujesz, wymienisz wrażenia z współtowarzyszami podróży. Będziesz miał czas i możliwość chłonąć kulturę i kształtować Twój własny stosunek do niej. Tym różnią się nasze podróże kulturowe od wycieczki turystycznej, że nasi goście nie jeżdżą od zabytku do muzeum. Nasi goście chłoną atmosferę miejsca, mają czas na samodzielne odkrywanie miasta. Dodatkowych wrażeń dostarczy budowanie mostów kulturowych. Mostów między przeszłością a teraźniejszością, między kulturą obcą a własną. Brzmi tajemniczo ? Wiele miejsc, które być może już nawet widziałeś, nabierze innego charakteru, gdy dowiesz się, co łączy je z polską kulturą, gdy nasz pilot przypomni i pokaże Ci miejsca, o których uczyłeś się w szkole, czytałeś powieści, których bohaterowie właśnie tutaj przeżywali swoje przygody, obejrzałeś film, którego akcja toczyła się właśnie tutaj. Poczujesz silny, osobisty kontakt z już nie taką obcą kulturą. Spotkasz ludzi, którzy myślą i czują podobnie. Podróż kulturowa jest zawsze emocjonująca i pasjonująca !

 
Życie codzienne

Zwiedzając słynne zabytki, pamiątki kultury i sztuki nie zapominamy o teraźniejszości. Kontakt z kulturą to nie tylko poznanie historii, ale też kontakt z mieszkańcami kraju. Nasz pilot i lokalny przewodnik chętnie odpowiedzą na pytania o bieżącą sytuację, warunki i styl życia, trendy i zwyczaje. Sceny z życia codziennego poznasz w kawiarni, na targu, czy odwiedzając lokalne restauracje, winnice, plantacje owoców, podglądając jak miejscowi produkują ser, a w atelier jak artysta tworzy swoje dzieło. Dostaniesz informacje "z pierwszej ręki". Poczujesz smak życia w odwiedzanym kraju.

 
 
 

Rodzaj podróży:

wycieczki kolejowe

Podróż 1001 nocy, czyli pociągiem przez Iran

12

Dni

Wycieczka kolejowa szlakiem baśni 1001 nocy. Zapraszamy do przeżycia wyjątkowej przygody kolejowej : 3000 lat historii i 3500 km torów kolejowych. Jedziemy przez tereny starożytnej Persji, po najpiękniejszej trasie współczesnego Iranu. Trasę pokonujemy klimatyzowanym pociągiem...

Rodzaj podróży:

wycieczki kolejowe

African Explorer. Z Pretorii do Wodospadów Wiktorii

15

Dni

Pełna wrażeń wycieczka kolejowa łączy w sobie cztery wyjątkowe państwa - Republikę Południowej Afryki, Suazi, Mozambik i Zimbabwe. Czekają Państwa atrakcje turystyczne, takie jak Park Narodowy Krugera czy Wodospady Wiktorii. Oprócz stałych tras turystycznych pokażemy Państwu...